*

Pirkėjų pareiga – paplušėti parduotuvėje


* lrytas.lt [Dolitlis]

Dažniausiai į prekybos centrą einame tik norėdami įsigyti prekių. Bet kai kurie niujorkiečiai pamėgtoje parduotuvėje negali apsipirkti tol, kol joje savanoriškai nepadirba. Ir juos tokia tvarka džiugina.

Vienos Niujorko maisto prekių parduotuvių rūsyje Chrisas Agee ant konvejerio krauna dėžes su maistu ir gėrimais. O aukštu aukščiau esančioje parduotuvėje pirkėjai į vežimėlius krauna prekes. Iš pirmo žvilgsnio toks vaizdelis nėra neįprastas. Remdamasis BBC apie tai rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Iš tiesų Ch.Agee nėra parduotuvės darbuotojas ir užmokesčio už atliktą darbą negauna. Amerikietis universitete dėsto politologiją.

Ch.Agee – vienas iš 16 tūkst. Niujorko Bruklino rajone veikiančio Park Sloupo maisto kooperatyvo (PSMK) narių. Visi jie privalo savanoriauti parduotuvėje, jeigu nori joje apsipirkinėti.

Pigiau ir sveikiau

Visi PSMK nariai kartą per keturias savaites turi mažiausiai 2,75 valandos atidirbti. Jiems tenka įvairių užduočių, pavyzdžiui, darbas prie kasos, prekių krovimas, darbas biure.

Tai vienas iš kelių JAV kooperatyvų, kurių nariai vis dar turi savanoriškai dirbti. PSMK narystės neturintys asmenys gali apsilankyti parduotuvėje, tačiau nieko negali įsigyti.

Kai kuriems žmonėms sunku patikėti, kad Ch.Agee savaitgaliais dėlioja prekes į parduotuvės lentynas arba užsiima panašiais darbais.

Tačiau vyras sako tai darantis dėl dviejų priežasčių – Parko Sloupo maisto kooperatyvo prekių kokybės ir kainos.

„Mes samdome 80 žmonių, kurie atrenka geriausios kokybės produktus.

Todėl apsipirkdamas čia žinai, jog gauni sveiką ir ekologišką maistą“, – pasakojo Ch.Agee.

Be to, prekės parduotuvėje parduodamos be antkainio, kuris kitu atveju atitektų nežinomai žmonių grupei.

„Mokame trečdaliu mažiau, nes perkame kooperatyve, kuris netaiko antkainio.

Žmonės klausia manęs: „Ką veikei?“ Atsakau: „Kroviau pomidorus.“ Tačiau tai daryti smagu, pakeiti ritmą. Iš tiesų tuo didžiuojuosi“, – pasakojo Ch.Agee.

Pasikeitė aplinka

Kai žmogus ateina į Parko Sloupo maisto kooperatyvo parduotuvę, nuskenuojama jo nario kortelė ir patikrinama, ar asmuo laikosi įsipareigojimų.

Viena PSMK koordinatorių, vardu Ann Herpel, sako, jog reikalavimas, kad nariai dirbtų, buvo numatytas įkuriant kooperatyvą.

„Nuspręsta, jog žodis „kooperatyvas“ reiškia darbą kartu. Šiemet mums sukako 40 metų“, – dėstė A.Herpel.

Moteris pasakojo, jog praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje Park Sloupas nebuvo vienintelis tokiu principu veikiantis JAV kooperatyvas.

O dabar tokia parduotuvės tvarka gali atrodyti neįprasta, nes kiti kooperatyvai atsisakė pradinio modelio.

„Nesijaučiame pasikeitę. Jaučiame, jog pasaulis aplink mus pasikeitė“, – kalbėjo A.Herpel.

Privalumų – daugybė

Tai patvirtina ir JAV pareigūnai. Anot Nacionalinės maisto parduotuvių kooperatyvų asociacijos, iš 170 jai priklausančių parduotuvių nė vienoje nėra reikalavimo, kad nariai dirbtų.

PSMK nepriklauso šiai asociacijai.

Pasak konsultacijų bendrovės „The Cooperative Way“ atstovo Adamo Schwartzo, yra daugybė priežasčių, dėl kurių dauguma kitų JAV kooperatyvų atsisakė reikalavimo nariams dirbti.

Iš dalies tai natūrali evoliucija – tokios aplinkybės susiklostė padidėjus kooperatyvų prekybos apimčiai.

„Jie išgalėjo pasisamdyti apmokytus darbuotojus“, – aiškino A.Schwartzas ir pabrėžė, jog už atlygį dirbantys žmonės yra profesionalesni.

Tikėtina, jog asmuo, gaunantis algą, darbą vertina rimčiau nei savanoris.

Taip pat samdomas darbuotojas įgyja daugiau įgūdžių ir patirties.

Užsimezga draugystės


Tad kuo Park Sloupo maisto kooperatyvas kitoks?

Anot A.Herpel, Niujorko Bruklino rajone įsikūrusi Park Sloupo bendruomenė, kurios pavadinimas ir duotas kooperatyvui, praėjusio amžiaus devintajame ir dešimtajame dešimtmečiuose tapo turtingesnių žmonių gyvenamąja vieta.

Nors kainos kilo, bendruomeniškumas išliko. „Bendruomenė yra tai, ko Amerikoje daugeliu atvejų trūksta“, – pabrėžė A.Herpel.

Su tuo sutinka ir muzikantas Shawnas Onsgardas, PSMK priklausantis šešerius metus.

Vyras kooperatyvo reklamos leidiniams rašo straipsnius apie tai, kaip saugiau auginti daržoves bei vaisius, apie specifines problemas, su kuriomis susiduria daržininkyste Brukline užsiimantys žmonės.

Sh.Onsgardas taip pat mano, jog bendruomenė gali būti kuriama per darbą, ir džiaugiasi PSMK užsimezgusiomis draugystėmis.

„Produktų dėliojimas į lentynas, dėžių iš sunkvežimių krovimas, pokalbiai su žmonėmis – viskas smagu.

Sunku atėjus į kooperatyvą nesutikti pažįstamų žmonių arba draugų“, – kalbėjo Sh.Onsgardas.

O Ch.Agee kooperatyvo naudą apibendrino taip: „Gerai sveikatai, gerai piniginei, gerai socialiniams ryšiams.“

1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.1725
* © xneox.com