*

Besišaipantiems iš abiturientų ašarų: užsičiaupkit


* delfi.lt [AaA]

Paskutinę savaitę naujienų portalų padangės kaiste kaito nuo abiturientų skundų apie anglų kalbos egzamino sudėtingumo. Prisipažinsiu, garbės šio egzamino spręsti neturėjau, kadangi universitete artimiausiu metu laukia C1 lygio egzaminas. Vis dėlto, tai ir nėra taip svarbu, kadangi mano pamąstymai - ne apie patį egzaminą.
Didesne įdomybe laikau žmonės, rašančius komentarus po straipsniais, kuriuose skundžiasi abiturientai. Pirmiausia pabandysiu jus, mielieji, suklasifikuoti:
Grupė A: „Egzaminą laikiau prieš n metų, dabar, kai pradėjau dirbti, suprantu, kad valstybinio rezultato egzamino rezultatai niekam neįdomūs“;
Grupe B: „Gerai, kad egzaminai sunkūs, ne visi nusipelno šimtuko“ arba „Žliumbikai abiturientai, gyvenimas jūk toks sunkus ir neteisingas...“;
Grupe C: „Dirbu „ant savęs“, gaunu 3000 Lt“.
Dabar visiems prieinama bei suprantama kalba kiekvienai iš aukščiau paminėtų grupių pabandysiu paaiškinti, kodėl abiturientų žliumbimas yra pateisintinas (su sąlyga, kad egzaminas išties buvo toks sudėtingas).
Grupės A atstovams reiktų atsibusti bei susivokti, kad jie seniausiai baigė mokyklas, universitetus. Mielieji, jau nebeesate švietimo sistemos dalis. Seniausiai dirbate, tikėtina, auginate vaikus bei gyvenate kitais suaugusiųjų pasaulio rūpesčiais. Tuo tarpu abiturientų po egzaminų sesijos laukia stojimai į mūsų aukštojo mokslo kalves. Tik gavę popieriaus lapą, vadinamą „Diplomas“, daugumą jų kaip pilnaverčius įsilies į darbo rinką. Jūs jau dirbate, o jiems iš pradžių reikia bent jau įstoti į svajonių specialybes...
Svarbu paminėti, kad nuo šių metų, jaunuoliai, norintys pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą, privalo išlaikyti anglų kalbos egzaminą arba išsilaikyti ir pateikti IELTS arba TOEFL egzamino sertifikatą. Paklausite - „Na ir kas? Išsilaikyti tai juk tikrai išsilaikys“. Čia atsiranda kita problema - vien tik išlaikyti nepakaks, kadangi pats egzamino įvertinimas taip pat įeina į konkursinio balo sandarą. Taigi, ką gauname?
Žmonės, tikėtina, bus stipriai susimovę egzamino dalyje, kuri vertinama, deja, ne vienu, dviem ar trimis procentais viso egzamino taškų. Kažkam gali užsiverti durys vadinamoms studijoms valstybės lėšomis. Dar „geriau“ - stoję į gerus užsienio universitetus ir gavę „conditional offer“, kurio viena galimų sąlygų - ne mažesnis už prašoma anglų kalbos egzamino rezultatas brandos atestate, taip pat sėdės ir žliumbs, nes neįvykdo reikalavimo. O gal ir jūsų vaikas šiais metais laikė anglų kalbos egzaminą? Kaip jums perspektyva, kad jis metus praleis vegetuodamas, kadangi neįstojo į svajonių specialybę?
Grupei B reikėtų ne tik suprasti ką tik paminėtus priėmimo principus, bei taip pat suvokti, kad nuo 2013 metų valstybinių brandos egzaminų vertinimas yra kriterinis, o ne norminis. Laikantysis gauna įvertinimą remiantis jo surinktų taškų skaičiumi, nepriklausomai nuo to, kaip parašė jo kolegos, kaip būdavo iki 2013 metų. Pasikartosiu, dėl tų nelemtų užduočių nukentės anglų VBE įvertinimai, ir to gali užtekt, kad žmogus, kuris turi potencialo ir gali studijuot aukštojoje mokykloje, neįstotų ten, kur nori. Baigėt mokyklas, kai dar buvo norminis vertinimas? Puiku, jums gerai, bet nustokite keiksnoti „bukus“ abiturientus, kol neišsiaiškinot, kodėl žliumbiama.
Grupės C atstovams reiktų suprast kiek kitas tiesas. Pirmiausia, tai kad jūs dirbate ir esate „pats sau režisierius“, yra tiesiog puiku. Jūs sukūrėte verslą, kuris generuoja pajamas bei suteikia darbą kitiems - puiku. Problema atsirandą kiek kitur - kiek naujų verslų sukuriama, tiek pat jų ir bankrutuoja, t.y. vieną gražią dieną jūs atsibūsite, suvoksite, kad jūsų valdomos įmonės nebėra valstybinio Registrų centro registre ir pradėsite galvoti, ką gi man daryt toliau?. Turite diplomą bei darbo patirties? Puiku, pasėdėsite darbo biržoje arba, jeigu tingėsit gaišti laiką, susirasite darbą per pažįstamus. Deja, šioje pastraipoje aš nusitaikęs į kitą grupę - tuos, kurie minėtojo diplomo neturi. Netekus valdomos įmonės jūs liekate be nieko, nors ne, darbas prekybos centre „Maxima“ jums vis dėlto išlieka kaip variantas
Tad, po velnių, užsičiaupkit ir nustokit reikšti nuomonę apie tuos, kurie siekia nueiti stabiliu ir racionaliu keliu, tol, kol patys nesusikūrėte stabilumo savo gyvenime.
Mūsų abiturientams norėčiau palinkėti vieno: net jeigu jums dėl egzaminų rezultatų nepavyktų pakliūti norimon specialybėn - nenusiminkit. Metai nėra mirtinai ilgas laiko tarpas, išlaikysite kitais metais. Jeigu koją pakiš anglų kalbos egzaminas, siūlyčiau nepagailėti pinigų IELTS egzaminui. Jis tikrai nėra lengvesnis už valstybinį, bet čia jūs bent jau būsit įvertinti pagal tai, kiek išties vertos jūsų žinios. Užtat nesusidursite su NEC nuotaikų svyravimais, kur egzaminų sudėtingumas kad neproporcingai skiriasi.


1/1 (1)---
« Spauda « Pagrindinis

* * Gen. time: 0.0473
* © xneox.com