Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis profesiją?
www.bernardinai.lt [Xwalixas]
Vykstant tarptautinei žinių ir išsilavinimo parodai „Studijos 2014“, moksleiviai turi progą sužinoti, ką siūlo Lietuvos ir užsienio šalių mokymo įstaigos. Tačiau labai svarbu pačiam suprasti, ką iš tiesų norėtum ir galėtum studijuoti.
Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis profesiją, pasakoja psichologė Diana Naikauskė: „Patartina domėtis įvairiomis profesijomis, susipažinti su universitetų siūlomomis programomis ir ne tik – dar svarbu pažinti pačios aukštosios ar profesinės mokyklos vidinę kultūrą. Taip pat reikia numatyti ekonomines ir socialines aplinkybes, kokios jos bus ateityje, o svarbiausia – suprasti, kas esu, ko noriu ir ką galiu. Tada, kai tampa sudėtinga susigaudyti šiame informacijos sraute, tikslingai atsirinkti tai, kas aktualiausia ir praverčia specialisto pagalba“, – įsitikinusi psichologė.
Psichologijos paslaugų centro psichologo Algimanto Smailio teigimu, vis daugiau moksleivių nori psichologų konsultacijų karjeros klausimais. Dažniausiai naudojami neilgi, tačiau informatyvūs testai, kurie padeda nustatyti profesinius interesus, įvertinti tinkamiausią kryptį tarp daugybės profesijų. Taip pat naudojamas dar ir trumpasis testas, parodantis, kaip asmuo elgiasi, atlikdamas tam tikras užduotis – taip nustatomos jo veiklos charakteristikos.
Rinkdamiesi profesiją mokiniai dažniausiai nerimauja dėl to, kaip žinoti, ar jų sprendimas teisingas, ar domėjimasis tam tikra veikla gali išaugti į rimtą ir prasmingą profesinę veiklą. Pasak Algimanto Smailio, savo norus ir polinkius reikia vertinti rimtai ir labai atsakingai pagalvoti apie jų įgyvendinimo galimybes. Svarbiausia – ne profesijos perspektyvumas, o noras būti perspektyviu specialistu.
Psichologas pastebi, kad moksleiviai nerimauja dar ir dėl to, kad nesijaučia pasirengę valdyti savo karjeros, menkai pažįsta save ir sunkiai orientuojasi profesijų įvairovėje. To priežastis – silpnas arba nepakankamai kvalifikuotas mokinių rengimas karjeros planavimo srityje, o tai susiję su mokymosi motyvacija. ,,Tenka matyti, kaip moksleivis vyresnėse klasėse apsisprendžia dėl savo profesinių planų, ima kur kas rimčiau žiūrėti į mokymąsi ir pradeda labai įtemptai dirbti. Daug mažiau streso tektų patirti, jei jau žemesnėse klasėse jis jaustų konkretų ryšį tarp savo mokymosi rezultatų ir profesinės perspektyvos“, – sakė Algimantas Smailys.
Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykstančioje parodoje konsultacijas moksleiviams teikiantys psichologai pabrėžia, kad tėvų vaidmuo pasirenkant vaiko profesiją taip pat labai didelis. Jie turėtų aktyviai, bet be spaudimo dalyvauti profesijos pasirinkimo procese, domėtis, klausinėti, įdėmiai ir rimtai klausytis vaiko samprotavimų, skatinti konsultuotis su specialistais, padėti rasti reikiamą informaciją. Taip pat laiku sudaryti sąlygas susipažinti su kuo daugiau profesijų praktiškai.
Bernardinai.lt
Gen. time: 0.0529
© xneox.com